Witamy w biurze prasowym Magazynu Akademickiego "Koncept"- największego miesięcznika studenckiego
Ważne terminy na studiach — o czym pamiętać, żeby nie wpaść w kłopoty
Uczelnia to zupełnie inny świat niż szkoła średnia, a każdy student musi sam zadbać
o swoje interesy. Mając świadomość funkcjonowania wielu nowych reguł i zwyczajów akademickich, przede wszystkim należy pamiętać, że szkoła wyższa nie ogląda się na spóźnialskich i zobowiązuje do respektowania ustalonej przez siebie organizacji roku akademickiego oraz wielu wewnętrznych terminów. O czym nie mogą zapominać studenci?
Edukacja
2019-10-10, 15:31
Dobre praktyki w szkołach wyższych w obliczu nowej ustawy (Pakt dla Nauki)
Rocznica obowiązywania Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce już bardzo blisko, uczelnie walczą nieustannie z procesem jej wdrażania, a Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiada, że część przepisów Konstytucji dla Nauki wymaga korekty.
Edukacja
2019-10-10, 15:28
Świat wyścigów na wyciągnięcie ręki
Wyścigi samochodowe to sport niezwykle drogi, dlatego mogą się nim cieszyć tylko nieliczni. Na szczęście mają swoje tanie substytuty – symulatory wyścigów, które bardzo skutecznie odzwierciedlają rzeczywistą jazdę autami wyczynowymi. I co najlepsze – dostępne są na wyciągnięcie ręki.
Edukacja
2019-10-10, 15:24
Sztuka zaangażowana we współczesne problemy
Do 22.09 w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie można jeszcze obejrzeć bardzo ciekawe wystawy. Idąc z duchem czasu, łączą one różne dyscypliny sztuki, by dotrzeć do widzów i pobudzić ich wyobraźnię oraz wrażliwość na problemy współczesności. Obecna wystawa w CSW skłania do refleksji nad światem przyrody, w którym człowiek nie jest dominującym punktem odniesienia.
Lajfstajl
2019-10-10, 15:21
Riese – wielka tajemnica III Rzeszy
Dolny Śląsk skrywa w sobie wiele sekretów. Jedną z największych zagadek pozostaje kompleks Riese. Czy rzeczywiście w Górach Sowich miała powstać jedna z głównych kwater Adolfa Hitlera? Dlaczego Niemcom zależało na tym, by ukryć podziemne tunele przed światem?
Historia
2019-10-10, 15:15
Narodowe zwalnianie
Polski futbol w XXI wieku – z wyłączeniem kadencji selekcjonera Adama Nawałki – to pasmo mniejszych lub większych porażek. Zdarzały nam się remisy i przegrane z europejskimi słabiakami czy bolesne porażki: te od potężnych hegemonów jak 0:6 z Hiszpanią czy te, chyba jeszcze mocniej piekące, jak 0:4 i 1:5 z ledwie solidną Danią. Przegrywaliśmy na niemal wszystkich ważnych turniejach.
Sport
2019-10-10, 14:35
Nasz narodowe "Śpiewniki domowe"
Kręć się kręć wrzeciono, wić się tobie, wić! Ta pamięta lepiej, czyja dłuższa nić!” - popularny refren ,,Prząśniczki” wielokrotnie śpiewaliśmy w szkołach i słyszeliśmy na koncertach. Jest to jedna z setek pieśni, jakie skomponował Stanisław Moniuszko z nadzieją, aby ,,to co jest narodowe, krajowe, miejscowe, co jest echem dziecinnych naszych przypomnień, nigdy mieszkańcom ziemi na której się urodzili i wzrośli, podobać się nie przestało” .
Edukacja
2019-09-20, 16:07
Moda na Moniuszkę wciąż trwa! (cz. I)
Koncerty, wystawy, spektakle słowno - muzyczne i teatralne, promocje książek, projekcje filmów, happeningi - uroczyste obchody dwusetnych urodzin Stanisława Moniuszki trwają już dziewiąty miesiąc! Okazja ku temu jest wyjątkowa, gdyż na podobny, okrągły jubileusz trzeba będzie poczekać następne sto lat!
Edukacja
2019-09-09, 16:00
Superbohaterowie przylecą do Łodzi
Batman i Superman to postaci, których nie trzeba przedstawiać. Kultowi bohaterowie amerykańskiego wydawnictwa DC Comics postanowili zrobić sobie przerwę od walki ze złem, by odwiedzić nasz kraj. Niebawem do Łodzi zawita niesamowita wystawa zatytułowana „Sztuka DC. Świt Superbohaterów”.
Temat numeru
2019-09-05, 10:51
Balety autorstwa Stanisawa Moniuszki
Balet to wyższa forma sztuki? Wśród dzieł Stanisława Moniuszki i ta forma działalności artystycznej nie została pominięta. Choć głównie mówi się o nim w kontekście opery narodowej, ogromnego zbioru pieśni czy inspiracji motywami ludowymi, warto przypomnieć balety, które zawdzięczamy temu wybitnemu kompozytorowi.
Edukacja
2019-08-28, 13:30
Szpiegowskie porachunki
Podczas oprowadzania wycieczek szkolnych po muzeum niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof, miejsca kaźni tysięcy Żydów, Polaków, Rosjan i przedstawicieli kilkudziesięciu innych narodowości, prawie zawsze padają dwa pytania: „Czy tutaj kręcono Chłopca w pasiastej piżamie?” (odpowiedź brzmi: nie) oraz „Czy Pan wie, że Hitler był Żydem?”.
Historia
2019-08-28, 13:24
Bory Tucholskie czyli urlop nad leśnym jeziorem
Wielu nie wyobraża sobie wakacji bez szumu fal. Inni nie mogą żyć bez górskich wędrówek, a jeszcze inni bez żagli na dużych mazurskich jeziorach. Jednak to nie jedyne formy spędzania urlopu, które proponuje Polska turystyka. Bo równie dobrze można wybrać się na pieszą wycieczkę, odpoczywać na leśnych plażach przy brzegu jeziora, a następnie płynąć łódką na drugą stronę akwenu. Tak jest w Borach Tucholskich.
Lajfstajl
2019-08-02, 15:42
Moniuszko jako twórca opery narodowej
Wybity polski twórca, który wszechstronne wykształcenie zdobyte w kraju i za granicą przełożył na kompozycje, w których ogromne znaczenie miały rodzime melodie, rytmy polskich tańców czy inspiracje folklorem.
Edukacja
2019-08-02, 15:27
Paria
Premiera ostatniej ukończonej przez Stanisława Moniuszkę opery pod tytułem „Paria” miała miejsce 11 grudnia 1869 roku w Warszawie. Koncepcja jej stworzenia narodziła się dziesięć lat wcześniej pod wpływem tragedii „Le Paria” napisanej przez francuskiego, przychylnego Polsce poetę Casimira Delavigne’a. Opera Giuseppe Verdiego pt. „Nieszpory Sycylijskie”, zainspirowana dziełem Delavigne’a odniosła znaczny sukces i być może dlatego również Moniuszko zdecydował się podążyć tym śladem. Libretto Parii napisał, tak jak w przypadku Strasznego Dworu i Verbum Nobile Jan Chęciński. Zmodyfikował on francuski pierwowzór przekształcając go z pięciu aktów w trzy plus prolog.
Edukacja
2019-07-15, 12:47
Halka – najsłynniejsza polska opera
„Halka” to jedno z największych dzieł polskiej kultury. Jest to opera, którą w mniejszym lub mniejszym stopniu powinien kojarzyć każdy. Bez wątpienia należy do kamieni szlachetnych w ogrodzie dokonań ojca polskiej opery, czyli Stanisława Moniuszki. Z pewnością warto dowiedzieć się o niej nieco więcej.
Edukacja
2019-07-01, 12:46
koncept.biuroprasowe.pl
Straszny dwór - historia słynnej opery
Jedno z największych dzieł polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga i organisty, Stanisława Moniuszki. Opera stanowiąca kwintesencję naszej kultury, która powstała z konieczności. Jakiej? Ku pokrzepieniu serc, by dać wiarę narodowi. Poznajcie historię „Strasznego dworu”.
Edukacja
2019-06-26, 10:25
O Stanisławie Moniuszce słów kilka
„Postać i ułożenie Moniuszki były bardzo niepospolite... Wzrostu był miernego, a nawet bardziej niskiego [...]. Oczy błękitne, trochę zezowate, małe, lecz pełne wyrazu. One to głównie nadawały fizjognomii tę cechę wysokiej inteligencji i zapału, która go tak wyróżniała od innych [...]. W obejściu się ze wszystkimi był nadzwyczaj grzecznym i delikatnym, w towarzystwie miał maniery dystyngowane, znamionujące wielkie obycie się ze światem, lecz zarazem i wielką skromność”.
Edukacja
2019-06-25, 14:48
Na dachu świata
Jerzy Natkański urodził się 16 marca 1954 r. w Gdyni. Jest absolwentem turystyki na AWF w Krakowie. Góry poznał na każdym możliwym poziomie – od turysty, przez przewodnika bieszczadzkiego i biegi górskie, po liczne wyprawy w Himalaje. Należy do Klubu Wysokogórskiego w Warszawie. Wspinał się we wszystkich najwyższych pasmach świata. Był kierownikiem czterech wypraw unifikacyjnych „Polskiego Himalaizmu Zimowego” – na Manaslu, Dhaulagiri, Broad Peak i K2. Był wiceprezesem i sekretarzem generalnym PZA. Od 2004 roku jest dyrektorem Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.
Wywiad
2019-06-11, 14:16
Degradacja kultur tradycyjnych, czyli kiedy postęp wkracza na siłę
Kultura tradycyjna, prymitywna, występująca u ludów zamieszkujących obszary odcięte od wpływów kultur wysokorozwiniętych zdaje się w dzisiejszych czasach widocznie przekształcać. Społeczności tradycyjne, które współcześnie żyją jeszcze w formie osadniczej, trudniąc się pracami rolniczymi, jednocześnie nie wykazując większej ruchliwości przestrzennej, dzisiaj ulokowane powinny być w procesie zmian. Zmian, które wymusza na nich napierająca współczesność.
Edukacja
2019-05-29, 14:04
Kaszubska podróż, czyli z wiatrem Zatoki Puckiej
Kaszuby to nie tylko plaże. Ilu z Was słyszało o języku kaszubskim, ciekawej architekturze, specyficznej kulturze i skomplikowanej historii tych ziem? Zapraszamy na wycieczkę po malowniczych zakątkach Polski!
Lajfstajl
2019-05-28, 12:23
Motorewolucja napędzana prądem
Motoryzacja – obok IT czy sektora militarnego – jest jednym z kół zamachowych gospodarki. Polska nie ma swoich producentów samochodów. A jedno miejsce pracy w przemyśle auto-moto to kilka dookoła: w usługach, edukacji, marketingu. Jesteśmy na początku dużego, coraz bardziej namacalnego, światowego procesu fundamentalnej zmiany w motoryzacji.
Ekonomia
2019-05-27, 16:56
Z Liverpoolem do końca życia
Jerzy Dudek jest przedostatnim Polakiem, który wzniósł puchar Ligi Mistrzów. Zrobił to po jednym z najbardziej spektakularnych finałów w historii tych rozgrywek, gdy w 2005 roku jego FC Liverpool pokonał AC Milan, a on został bohaterem meczu. Co ciekawe, Dudek kilka tygodni temu znów grał przeciwko Milanowi w meczu piłkarskich legend. Mecze Liverpoolu często śledzi z loży honorowej dla byłych piłkarzy i czeka na kolejny triumf zespołu „The Reds” w Lidze Mistrzów.
Wywiad
2019-05-27, 16:51
Moja Unia kochana
W środę 1 maja roku pańskiego 2019 odkryłem smutną prawdę o sobie. Marny ze mnie Europejczyk.
Felieton
2019-05-24, 12:47
Milordzie ten pociąg się rusza!
Gdy myślę ruch, widzę rozwój. Żyją w symbiozie, a jeden jest dla drugiego warunkiem sine qua non. Oczywiście wydawać by się mogło, że mój pogląd łatwo podważyć: „Przecież śmiesznym byłoby, gdyby każdy mój ruch był postępem w jakąś stronę” – możecie pomyśleć. Faktycznie, być może na polu działania homo sapiens nie jest to tak widoczne, lecz tu skupię się na sztuce dziesiątej muzy. Bo już od 120 lat, w którąkolwiek stronę by się nie ruszyła, rozwija nie tylko siebie, ale przede wszystkim nas.
Lajfstajl
2019-05-24, 12:36
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy | Zgoda cookies
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.