"Moda na Moniuszkę wciąż trwa" cz.II
Dopełnieniem bogatych i zróżnicowanych projektów Roku Moniuszkowskiego są również wystawy zorganizowane w bibliotekach - na przykład w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Bibliotece Śląskiej w Katowicach, czy też w Miejskich Bibliotekach Publicznych, oraz w galeriach oper i teatrów - tu warto wspomnieć o wystawie w Operze Nova w Bydgoszczy, oraz w Galerii Opera w Teatrze Wielkim w Warszawie.
2019-10-10, 16:02

Dla fanów tego, co współczesne, dosyć innowacyjną propozycję przygotował Teatr S. Jaracza w Olsztynie, łącząc tradycyjne kompozycje Moniuszki z bluesem, jazzem, rockiem, hip - hopem, czy też z reggae, w spektaklu muzycznym Ja ciebie kocham! Ach, te słowa tak dziwnie w moim sercu brzmią…

Pomysł nowoczesnego łączenia twórczości kompozytora z muzyką klubową jest również tematem konkursu DJ Moniuszko, jaki organizuje Wieruszowski Dom Kultury.

Na stronie instytucji czytamy:

Niech poczciwy Moniuszko dostanie swoje miejsce na imprezach, techno party, weselu i innych. Nich trafi pod strzechy! Konkurs adresowany do wszystkich DJ świata, którzy zaczynają przygodę z dj’ingiem albo chcą się pobawić formą muzyczną. Przepis na konkurs jest prosty: z gotowych piosenek trzeba złożyć set, który stworzy jeden utwór, z wykorzystaniem muzyki Moniuszki.

Filmy, międzynarodowe projekty i gry planszowe

W przededniu majowych urodzin S. Moniuszki,w Operze Wrocławskiej zorganizowano wyjątkowy pokaz niemego filmu Halka z muzyką na żywo, wykonaną przez solistów, chór i orkiestrę. Film powstał pod koniec epoki kina niemego w 1930 roku, a wyreżyserował go Konstanty Meglicki do scenariusza napisanego przez Jerzego Brauna. Główne role w Halce zagrali Zorika Szymańska, Włodzimierz Czerski iHarry Cort. Choć widoczne jest znaczne pokrewieństwo głównych wątków z librettem opery, nie jest to wierna adaptacja moniuszkowskiego dzieła.

W Wilnie natomiast, odbyła się projekcja filmu dokumentalnego, zatytułowanego Stanisław Moniuszko, w reżyserii Kazimierza Oracza . Autorką scenariusza oraz kierownikiem muzycznym filmu była wybitna śpiewaczka operowa i założycielka Towarzystwa Miłośników Moniuszki - Maria Fołtyn (2012). Pomysłodawcy przedsięwzięcia - Instytut Polski w Wilnie, oraz Litewska Biblioteka Narodowa im. M. Mažvydasa - zorganizowali również szereg innych działań, między innymi: kreatywny happening dla dzieci (Urodzinowa czapeczka dla Stanisława Moniuszki), polsko - litewsko - białoruski koncert chóralny, będący częścią międzynarodowego projektu muzycznego Droga życia Stanisława Moniuszki, oraz wycieczkę, w ramach której uczestnicy dowiedzieli się, gdzie mieszkał, pracował i tworzył swe utwory Moniuszko. W czerwcu, w Litewskiej Bibliotece odbyła się również Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora, zatytułowana Wybitny wilnianin Stanisław Moniuszko. Projekt ten zorganizowało Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej, Litewska Narodowa Komisja UNESCO, Litewski Związek Muzyków, Litewski Związek Kompozytorów oraz Instytut Polski w Wilnie.

Instytut Polski w Sofii również dołączył się do jubileuszowych obchodów Roku Moniuszkowskiego. W ramach festiwalu Sofijskie Tygodnie Muzyczne odbyła się promocja monografii Stanisław Moniuszko. Muzykalno - poetycka obrazowość, stylistyczne i interpretacyjne osobliwości w jego twórczości pieśniarskiej, autorstwa Eleny Karalijskiej, oraz koncert pieśni S. Moniuszki.

Ciekawą propozycję dla dzieci przygotował Instytut Polski w Wiedniu, współpracując z Biurem Roku Stanisława Moniuszki. W wiedeńskiej Szkole Polskiej odbyły się warsztaty gier planszowych Śpiewnik domowy i Stanisław Moniuszko, przygotowanych specjalnie z okazji urodzin kompozytora. Zajęcia poprowadził autor gier - Karol Madaj, a dzieci, dzięki wspólnej zabawie poznały życie i twórczość kompozytora.

Moniuszkowska przestrzeń miejska

Przez cały maj, mieszkańcom Białegostoku towarzyszył zegarowy kurant, odgrywający fragment arii z opery Straszny dwór, emitowany w południe, po hejnale z wieży Ratusza. Wydarzenie zrealizował Urząd Miejski w Białymstoku, oraz Muzeum Podlaskie.

Moniuszko stał się również patronem amfiteatru w Połczynie - Zdroju, placu w Kłodawie i szkoły muzycznej w Pałecznicy. W Kazimierzu Dolnym obchodzono święto ulicy Moniuszki, a w Sopocie dzieci wraz z opiekunami uczestniczyły w grze miejskiej, odkrywając miejsca związane z życiem i twórczością kompozytora.

Wymienione projekty to tylko kropla w moniuszkowskim morzu, a że jubileuszowe wydarzenia wciąż trwają, czas wyruszyć w miasto! Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

---

Artykuł powstał w ramach projektu pt.: "Stanisław Moniuszko- Ojciec polskiej opery narodowej" realizowanego z Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej w ramach programu "Patroni Roku".

#StanisławMoniuszkoOjciecPolskiejOperyNarodowej #FundacjaFIM #Koncept #GazetaKoncept

KONTAKT / AUTOR
Magazyn Akademicki
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.